Clean Master İle Telefonunuzu Rahatlatın

Android telefon kullanıp da telefonun performansından şikayetçi olmayan yoktur herhalde. Özellikle özellikleri düşük Android telefonlarda bu şikayetler daha fazla olmaktadır. Yeni nesil LG G2, Nexus 5 gibi telefonlarda performans sorunu oldukça aşılmış gibi görünüyor.

Performans sorunlarının en başında gelen sebeplerden biri de telefonunuzda biriken gereksiz dosyalar ve atık verilerdir. Mesela bir uygulama yüklersiniz daha sonra bir sebepten dolayı uygulamayı silersiniz. Fakat bu uygulamaya ait önbellekte saklanan veriler hala telefonunuzdadır. Bu şekilde atık veriler birike birike telefonu yormaya başlar. Aynı zamanda telefonun diskin de boş yere gereksiz dosyalarla doldurmuş olursunuz.

Gereksiz dosyalardan ve atık verilerden kurtulmanın en kolay yolu Clean Master uygulamasını telefonunuza yükleyip gerekli kısımlardan istediğiniz işlemi yapmaktır.

Clean Master Uygulamasının Yararları

Bu uygulamayı yükledikten sonra telefonunuzdaki gereksiz dosyaları iki şekilde silebilirsiniz. Bunlardan ilki önemsiz standarttır. Bu bölümde sistem önbelleğindeki gereksiz dosyaları silebilirsiniz. Aynı zamanda sistem önbelleği dışında telefonunuzdaki uygulamarın da telefonunuzda bırakmış olduğu gereksiz dosyaları silmeniz mümkün. Gelişmiş önemsiz bölümünde ise önemsiz standart bölümünde yaptığınız işlemleri ve aynı zamanda yüksek boyutlu dosyaları da silmeniz mümkün.

Hafıza artır bölümünde ise çalışan uygulamaların ram bellekte kapladığı alanları görebilir ve isterseniz de bu uygulamaları tek tek veya tamamını sonlandırabilirsiniz. Bu sayede ram belleği boşaltmış olursunuz.

Gizlilik bölümünde telefonunuzdaki uygulamaların önbellekteki verilerini silebilirsiniz. Peki önbellekte tutulan veriler nelerdir? Mesela Facebook uygulaması kullandığınızı farzedelim. Facebook uygulamasına girerken yazdığınız kullanıcı adı ve şifreniz bu uygulamanın önbellekte tuttuğu veridir.

Uygulama yöneticisinde ise telefonunuzdaki uygulamaları kaldırabilir veya yedekleyebilirsiniz.

Ekran Görüntüleri

Clean Master

Clean Master

Clean Master

Clean Master

Clean Master

Clean Master

Uygulamanın yakın zamanda güncellenen 4.0 versiyonunu buradan telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir...

 • 5 Yorum
 1. Gravatar Dost Biri dedi ki:

  Ben kurdum kullandım ama işe yarıyormu emin değilim. Verdiğ uyarılar falan okey ama ben telefoumda hiç bir rahatlama görmedim. Uygulamların hepsi kapalıyken bile program ram’ı 700mb kullanılıyor olarak gösteriyor. Bu da çok şüpheli geldi bana. Sanki program kendisi yoruyormuş gibi telefonu.

  • Gravatar Usluer dedi ki:

   Yeni gelen güncelleme ile bizzat uygulamanın kendisinin ramde fazla bir alan kapladığını ben de farkettim hocam. Fakat önbellekteki verileri ve gereksiz dosyaları silmesi kendi alanındaki uygulamalara göre daha iyi geldi bana.

   • Gravatar Dost Biri dedi ki:

    Silme olayında da tatmin edici bulmadım ben. Benim gördüğüm kadarıyla sildikleri zaten 15 saniye sonra oluşturulacak olan çerezler vs. Anlk etki yaratmaktan başka bir iş yapmıyor gibi. Ben kaldırdıktan sonra telefonumda daha memnun kaldım açıkçası. Ayrıca onun sildiğiniz gösterdiği dosyalar gerçekten yük oluşturan dosyalar olsaydı şu anda telefonumun hafızası tıka basa dolmuş olmalıydı. Ama öyle bir durumda yok. Boş bir program bence.

 2. Gravatar İbrahim Yılmaz dedi ki:

  Bu yüzden ios un gözünü seveyim :) başka hiç bir şeye gerek yok :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.