WP Fastest Cache Kullanarak Sitenizi Hızlandırın

Yüksek anlık ziyaretçiye sahip bir siteniz varsa ve sitenizde çok sayıda sorgu çalıştırıyorsanız sitenizin cpu tüketimi haliyle artacaktır. Cpu tüketimi arttığı için siteniz yavaşlayacak ve ziyaretçiler beklentilerini karşılayamayacaklar. Hatta bir sunucuya sahip değilseniz, host kullanıyorsanız suspended yemeniz an meselesidir.

Tabi illa cpu tüketiminin artmasını beklemenize gerek yok. Sitenizin hızından memnun kalmayabilirsiniz. Biraz daha hızlandırmak için tarayıcı önbellekleme, sayfa sıkıştırma işlemleri kullanabilirsiniz. Bunları tek tek yapmak yerine WP Fastest Cache eklentisini kullanarak hepsini bir yerden yönetebilirsiniz. Hatta bu eklenti sitenizi önbelleğe aldığı için siteniz gözle görülür derecede hızlanacaktır.

Eklentinin işleyiş mantığı temelde aşağıdaki gibidir.

WP Fastest Cache

Kullanıcı sunucuya istek yollar sunucu da kullanıcının isteği doğrultusunda kullanıcıya önbelleğe alınmış html sayfayı gösterir. Eklenti kullanmadığını takdirde kullanıcıya direkt olarak html sayfayı göstermek yerine php ve mysql ile oluşturulan html sayfası gösterilir.

Bunun yanında WP Fastest Cache eklentisi sayesinde yapabilecekleriniz aşağıdaki gibidir.

 • Sayfanın boyutunu küçültebilirsiniz.
 • CSS dosyalarının boyutunu küçültebilirsiniz.
 • CSS dosyalarını birleştirerek HTTP isteklerini azaltabilirsiniz.
 • JS dosyalarını birleştirerek HTTP isteklerini azaltabilirsiniz.
 • GZIP ile sunucudan gönderilen dosyaların boyutunu küçültebilirsiniz.

Yazarı bir Türk olan WP Fastest Cache eklentisinin ücretli sürümüne ise $14.99 karşılığında sahip olabilirsiniz. Ücretli sürümünde ise resim optimizasyonu, cache istatistikleri gibi ekstra özelliklere sahip olabilirsiniz. Özellikle resim optimizasyonu için ücretli sürümünü önerebilirim.

WP Fastest Cache eklentisinin ayar sayfası ise aşağıdaki gibidir.

WP Fastest Cache Ayarlar

Her yazı eklediğinizde önbellek temizlenir. Yazıya yapılan yorumlarda ise yorum yapılan yazı önbellekten silinir. Böylece kullanım konusunda bir problem olmaz. İsterseniz istediğiniz zamanlarda da otomatik olarak önbelleği temizleyebilirsiniz.

WP Super Cache veya W3 Total Cache gibi eklentilere nazaran kullanımı oldukça kolay ve basit olan WP Fastest Cache eklentisini buradan indirebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir...

 • 12 Yorum
 1. Gravatar Can Devecioğlu dedi ki:

  Wp Fastest Cache kullanımı en kolay olan önbellek eklentisi. Ama en temizi bu işi sunucudan çözmek. Centos ve Debian’da PageSpeed eklentisi çok işe yarıyor. Direkt olarak Google öneriyor. Kendi sunucusu, VPS veya VDS kullanan arkadaşlar PageSpeed’e bakabilir.

 2. Gravatar Batu dedi ki:

  hocam konu dışı ama yardıma ihtiyacım var. yazı paylaşmıştım daha önceden sitemde sonra yazının günceli çıktı program sitesi. yazımı güncelledim, ben yazımın sitenin en üstünde çıkmasını istiyorum ama yapamadım. biraz araştırdım tarihini değiştir dediler en son yazınız 6:01 ise onu 6:02 yapın üste çıkar dediler olmuyor zamanla gibi bişey çıkıyor ama çıkmıyor en üste yardımcı olursanız sevineceğim hocam :)

  • Gravatar Usluer dedi ki:

   Tüm yazıları sayfasını açın. Oradan en üstte görünmesini istediğiniz yazı için hızlı düzenle deyin. Sağ taraftan bu yazıyı sabit yap deyin. Yazının diğer yazıların üstünde gözükecektir.

   • Gravatar Batuhan dedi ki:

    Hocam tamam sağolun denedim dediğinizi hepsinin üstüne çıkıyor ama sonra sabit yapı kaldırınca gidiyor en üstten. Benim istediğim şu hocam yazı en başta durmasın hep güncellendikten sonra sitenin üstünde çıksın sonra yeni yazı gelince o yeni yazı en üste çıksın o da 2. sıraya gelsin anlatabildim mi abi :)

 3. Gravatar Batuhan dedi ki:

  Eyvallah İsmail abi sağol :)

 4. Gravatar Murat DEMİR dedi ki:

  Kişisel blogumda WP Super Cache kullanıyorum. Silip Wp Fastest Cache kurmamı önerir misin İsmail ? Yoksa WP Super Cache ile devam mı etmeliyim ?

  • Gravatar Usluer dedi ki:

   Benim ilk kullandığım cache eklentisi WP Fastest Cache hocam. Diğerlerini kullanmadığım için arasındaki farkları bilmiyorum. Fakat diğer cache eklentilerinin detaylı olduğunu biliyorum. WP Fastest Cache eklensiti sade bir yönetime sahip. Bu eklenti hem yönetici hem de kullanıcı tarafında oldukça başarılı.

 5. Gravatar Murat DEMİR dedi ki:

  Cevabın için sağol İsmail.
  Ben biraz daha detaylı araştırmaya devam edeyim o zaman. :)

 6. Gravatar Yasin dedi ki:

  İsmail kardeşim bir de eklentisiz cache satanlar var. Daha doğrusu temanın kodlarına entegre ediyorlarmış ve eklentiye kıyasla çok daha verimli olduğunu söylüyorlar. Bu ne derece doğru?

 7. Gravatar olcay dedi ki:

  selam fastest cache kullanıyorum, page speed testindeki tarayıcı ön bellekleme ayarlarını bu eklenti ile nasıl yapabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.