• 4

DPI Değerini Düşürerek Daha Hoş Görünümler Elde Edin

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere telefonunuzun dpi değeri nasıl düşürülür, ne işe yarar ondan bahsedeceğim.

DPI Nedir?

Dots per inch kelimesinin kısaltılmışı olan DPI inçbaşına düşen nokta sayısıdır. Mesela benim kullandığım telefon LG G2 480 dpi değerinde bir ekrana sahiptir. Bu DPI değeri büyüdükçe ekrandaki grafikler de büyük, değer küçüldükçe ekrandaki grafikler de küçülür.

DPI Değerini Düşürmek Ne İşime Yarar?

Tamamen zevk meselesidir. Mesela ben ekranda 5 tane yan yana simge bulunması yerine 6 tane simge bulunmasını istiyorum. Fakat simgelerin boyutları büyük olduğu için hoş bir görüntü olmuyor. DPI değerini düşürerek daha hoş bir görüntü elde edebiliyorum. Aşağıdaki fotoğrafa bakarak aradaki farkı anlayabilirsiniz.

480 dpi ve 400 dpi

DPI Değerini Nasıl Düşürebilirim?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu tarz işlemleri yapmanız için root yetkisi gerekmekte. Telefonunuzu root ettikten sonra bu işlemi yapabilirsiniz. Telefonunuzun root yetkisine sahip olduğunu düşünerekten anlatım yapacağım.

İşlemlere başlamadan önce her ihtimale karşı telefonunuzun yedeğini alınız. Olabilecek herhangibir problemde sorumluluk kişiye aittir.

Texdroider DPI uygulamamızı indiriyoruz. Uygulama yüklendikten sonra uygulamayı açalım. New DPI alanına olmasını istediğimiz DPI değerini gireceğiz. Current DPI alanı ise mevcut DPI değerimizi göstermekte. DPI after reboot alanı ise telefon yeniden başladıktan sonra hangi DPI değerinin etkin olacağını göstermekte. New DPI alanına mevcut DPI değerinizin 100 değer altında bir değer giriniz. (Telefonunuza göre değişiklik gösterebilir. Uygun olan değeri yine de sizin bulmanız gerekmekte.) Ardından Apply butonuna basalım ve Reboot diyerek telefonu yeniden başlatalım. Ve telefonumuzun DPI değeri değişti.

Yalnız DPI değerini değiştirdikten sonra birkaç sorunumuz olacaktır. Mesela kameraya girdiğimizde kamera kaymış bir şekilde görünecektir. Bunun için birkaç uygulama kurmamız gerekmekte. Xposed Installer uygulamasını indirelim. Uygulama kurulduktan sonra uygulamayı açalım ve Modül İndir bölümüne girelim. Sağ üstte arama butonumuz var ona tıklayıp App Settings ve Play Store Fixes uygulamalarını indirelim. App Settings uygulamasını açıp name or package yazan kısıma kamera yazalım. Hemen altında kamera uygulaması çıkacak ona tıklayıp Setting alanını kapalıdan açık yapalım. DPI değeri 0 yazacaktır. O değeri orjinal DPI değeri ile değiştirip üstteki kaydet butonuna basalım. Daha sonra Play Store Fixes uygulamasına girip Fake density değerini orjinal DPI değerimizle değiştirelim. Daha sonra telefonumuzu yeniden başlatalım.

Ekrandaki simge sayılarını değiştirmek için tweak kullanabilirsiniz. Benim kullandığım tweak G2 TweaksBox. Ama bu uygulama LG G2 dışında telefona büyük bir ihtimal olmayacaktır. Kendi telefonunuza uygun tweak bulmalısınız.

Hepsi bu kadar. İşlemler her ne kadar uzun gibi görünse de en fazla 5 dakikanızı alacaktır.

 • 4 Yorum
 1. Gravatar ziro dedi ki:

  DPI degerini dusurdukde ya da tam aksi bataryayi etkiler mi …

  • Gravatar Usluer dedi ki:

   DPI değerini düşürmek bataryayı etkilemez.

   • Gravatar Mrx dedi ki:

    insanlara yalnış bilge verme lütfen.dpi şarja etkisi tabikide vardır dpi bir inch karedeki nokta sayısıdır.yani ekranın çözürnürlüğünü belirler sen dpi düşürürsen karedeki nokta sayısını düşürmüş oluyosun ne daha dşük çözürnürlükte görürntu kalitesi elde edersin.2k bi ekran kullandığını düşün bunu dpi değerini full hd ayarına getirisen tabikide gpu daha az enerji harcayacağından dolayı bataryaya direk bi etkisi olur.

 2. Gravatar Alper Avcı dedi ki:

  Teşekkürler gayet güzel oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.