C# Combobox ValueMember ve DisplayMember Kullanımı

Merhaba arkadaşlar.

Bu yazımda sizlere birçok yerde işinize fazlasıyla yarayacak hatta sizi büyük bir sıkıntıdan kurtaracak bir özellikten bahsedeceğim. Nedir bu özellik? Comboboxın valuemember ve displaymember özellikleri. Mesela elimizde bir veritabanımız var. Veritabanının içerisinde ise il ve ilce adında iki tablomuz olsun. Bu tablolarda birbirine ilişkişi. Formumuzda iki tane combobox var. Üstteki comboboxtan il seçtiğimizde alttaki comboboxa o ilin ilçeleri eklensin. Hemen nasıl yapacağımıza geçelim.

Formda iki tane cbIl ve cbIlce adında iki tane combobox olsun. Veritabanı bağlantısını yapalım ve aşağıdaki kodları formun load olayına ekleyelim.

Burada ne yaptığımızı kısaca açıklayayım. Öncelikle bir datatable tanımladık. Daha sonra oledbdataadapter tanımlayarak datatableın içini doldurduk. Daha sonra comboboxın valuememberına id displaymemberına ilAd alanlarını atadık. En sonda da comboboxun datasource datatable eşitledik.

Şimdi seçilen ile göre ilçeleri nasıl doldurabiliriz buna bakalım. cbIl comboboxımızın selectedindexchanged olayına aşağıdaki kodları ekleyelim.

Yukarıdaki kodlarla da aslında ilk yazdığımız kodlarda yaptığımız işlemleri yaptık. Burada fazladan comboboxın seçili olup olmadığını kontrol ettirdik. Daha sonra da şartlı sql cümlesi yazdık. Bunun sebebi de biz hangi ili seçersek ona göre ilçeleri dolduracak olması.

Elimden geldiğince bu olayı anlatmaya çalıştım. Sormak istediğiniz bir yer olursa yorum alanından yazarsanız en kısa sürede cevap veririm.

Bunlar da ilginizi çekebilir...

 • 17 Yorum
 1. Gravatar ali dedi ki:

  Usluer bey
  burdaki (tablo) sorgusu ve veritabanı ndaki tabloların hiyerarşik düzeni konusunda yardımcı olurmusunuz.
  Yani id tabloda aynı mı olacak

 2. Gravatar recep dedi ki:

  OleDbDataAdapter da = new OleDbDataAdapter(“select * from ” + tablo, baglanti); burdaki tablo neyi ifae ediyor anlamadım

 3. Gravatar ibrahim dedi ki:

  Hocam merhabalar yardımınıza çok ihtiyacım var.
  2 listbox’ım var 1. listboxta ürünler listelenicek 2. listboxta ise ürünlere ait çeşitler gelicek

 4. Gravatar Alper dedi ki:

  Merhaba bu yöntemi ben de kullanıyorum şuan da yalnız sayın usluer gelen verilerin en başına yani default değer olarak seçiniz diye bir ibare koymak istiyorum bunu nasıl yapabilirim ?

 5. Gravatar osman dedi ki:

  çok büyük yardımın oldu akşamdan beri bakmadığım site kalmadı en doğrusunu sen yazmışsın çok teşekkür ederim

 6. Gravatar mustafa dedi ki:

  çok yararlı bişey bu evvelde bilmediğimden select doldurup index değişim olayında bir selectte id’yi çekmek amaçlı yazıyorduk iyi oldu çokta güzel oldu

 7. Gravatar Aynur dedi ki:

  Aktif misiniz bilmiyorum şuan ama bu verdiğiniz bilgiler içerisinde + tablo kısmını tanımıyor kod doğal olarak. Hata veriyor başta nasıl bir değer vererek tanıtmalıyız ? tablo değerini hiçbir şeye atamamışsınız ???

  • Gravatar Usluer dedi ki:

   Kodlardaki tablo değişkeni benim veri tabanımdaki tablomun ismi. Oraya siz kullandığınız tablonun adını yazacaksınız.

 8. Gravatar werrew dedi ki:

  bir adet comboBox’um var , o ComboBox’ a access veritabanından tek bir tablodan müsteri adı ve müsteri soyadını çekicem. Sonra çekmiş olduğum veriyi seçtiğimde textbox’a o verinin ID sini yazdırmak istiyorum yardımcı olurmusunuz…

 9. Gravatar sena dedi ki:

  Emeğinize sağlık, teşekkürler.

 10. Gravatar amine dedi ki:

  şimdi baktımda güzel ama fazla örnek verirseniz güzel olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.