Android Programlamaya Başlamadan Önce

Android işletim sistemi günümüzde o kadar çok kullanılmaya başlandı ki artık sadece cep telefonlarımızda değil bir fotoğraf makinesinde veya bir televizyonda dahi Android’i görmemiz mümkün. Android’in bu kadar hızlı bir şekilde gelişmesinin ve yayılmasının en büyük sebeplerinden biri de hiç şüphesiz ki açık kaynak kodlu olması, ücretsiz olması ve OHA (Open Handset Alliance) gibi çeşitli büyük firmaların oluşturduğu konsorsiyumca desteklenen bir topluluk tarafından geliştirilmesidir. Hal böyle olunca Android’e olan ilgi kısa sürede artmıştır.

Android

Android’in güzelliklerinden bir diğeri ise yazılan uygulamaların ücretsiz olarak Google Play üzerinden paylaşılabilmesidir. Şuan için gerçekten çok iyi bir konuma sahip olan Android programlama gün geçtikçe de daha iyi yerlere gelmektedir.

Android hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra anlatmak istediğim temel konuya geleyim. Android programlamaya başlamadan önce neleri bilmemiz gerekir? Forumlarda birkaç arkadaş uygulama yazmak istiyorum nereden başlamalıyım diye konu açmış. Şuna inanıyorum ki bu arkadaş ve bu arkadaş gibi düşünenlerin uygulama yazmak istiyorum demesi bir hevesten ibarettir. Bu işe başlamadan önce en başta bir temel gereklidir. Daha önce programlama ile uğraşmış olmalısınız, algoritma olayını iyi kavramış olmalısınız ki Android programlamaya başlayabilesiniz. Tabi bunların yanında programlama dillerinden birini temel düzeyde bilmeniz yeterlidir.

Android’e yazılan uygulamalar Java dili ile yazılmaktadır. Bu yüzden en az bir tane programlama dilini temel düzeyde bilmek yeni başlayanlar için iyi olacaktır. Programlama dilleri birbirinden farklı olabilir. Farklılık sadece syntaxlardadır. Fakat algoritma aynıdır. Zaten burada önemli olan da algoritmayı iyi kavramış olmaktır.

Eğer algoritmik bilgiye sahip değilseniz kesinlikle bu işe kalkışmanızı tavsiye etmem. Çünkü sizin için sadece zaman kaybı olacaktır. Algoritmik bilgiye sahip olduğunuzu ve en az bir programlama dilini temel düzeyde bildiğinizi farzedelim. Size önerim direk Android programlamaya kalkışmamanız. Yukarıda da dediğim gibi uygulamalar Java dilinde yazılmaktadır. Java dilini şöyle bir gözden geçirmeniz başlamadan önce sizin için faydalı olacaktır. Mesela bunun için Turkcell’in Geleceği Yazanlar adında başlatmış olduğu buradaki eğitime bakabilirsiniz. Burada Java dilini temel düzeyde ve güzel bir şekilde anlatılmıştır. Buradaki eğitimi bitirdikten sonra Android programlamaya geçtiğinizde herhangibir sorun çekmezsiniz.

Android programlamaya başlamadan önce anlattığım hususlara dikkat ederseniz ilerleyen zamanlarda sıkıntı çekmezsiniz. Şunu tekrar belirteyim ki eğer bu işe hiçbir bilginiz olmadan, sıfırdan giriyorsanız kesinlikle bulaşmamanızı öneririm.

  • 2 Yorum
  1. Gravatar Halil İbrahim Bestil dedi ki:

    Java bilgisi olmadan bu işe girişmek pek akıl karı değil herhalde. Neyse benim Android rogramcılığı hevesim sonraya kalacak gibi. Bu arada yeni sete hayırlı olsun ağabey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.